Co je to Futsal?

Futsal je halová obdoba fotbalu.

Futsal vznikl v Brazílii původně jako sport fotbalových veteránů. Po profesionální fotbalové kariéře se hráčí přemístili z trávníků na menší plochy nebo do hal.

Název futsal vznikl složením ze španělského nebo portugalského FUTbol nebo FUTebol a ze španělského nebo francouzského výrazu pro sál - SALon nebo SALa.

V češtině se tato hra často nazývá sálová kopaná nebo halový fotbal.

 

 

První mezinárodní soutěž byla sehrána v roce 1965. Tehdy Paraguay získala první Jihoamerický pohár. Všech šest dalších Jihoamerických pohárů, až do roku 1979, vyhrála Brazílie. Brazílie pokračovala ve svém vítězném tažení i v prvním Panamerickém poháru v roce 1980 a vyhrála jej též v roce 1984.

 

 

[editovat] Stručná pravidla

Hrací plocha je obdélníkového tvaru, kde délka musí být větší než šířka. Hraje se s míčem velikosti číslo 4 a s tlumeným odskokem. Hry se zúčastňují dvě družstva. Hraje se 4+1 (4 hráči v poli + 1 brankář) a počet střídaní není omezen podobně jako v ledním hokeji. Doba trvání jednoho zápasu je 2×20 min s tím, že pokud je míč mimo hru, časomíra se pozastavuje.


O UHF lize

Uherskohradišťská  futsalová liga vznikla v roce 2008 za účelem zabudování tohoto sportu ve zdejším regionu. Je určena pro profesionální i amatérské fotbalisty, kteří mají zájem vyplnit zimní období halovým sportem.

UHF liga se svým stylem a organizací podobá známé soutěži UHAMAKO. Zásadní rozdíl je však ve velikosti míče a druhu povrchu. Týmy proti sobě nastupují ve formě každý s každým. Po posledním kole se tým s nejvyšším počtem dosažených bodů stává vítězem.

Přesto, že je UHF liga velmi mladá, organizátoři věří, že se brzy dostane do podvědomí místních občanů, stejně jako tomu bylo u soutěže UHAMAKO.

,,Nejde o to jakou soutěž hrajete, ale o to, udělat si žízeň.“ autor: Benedikt Chybík


Týmy UHF ligy

Týmy hrající Uherskohradišťskou Futsalovou Ligu jsou týmy fotbalových nadšenců. Nejedná se o profíky, ale vetšina z nás buď v minulosti na nižší regionální úrovni fotbal hrála a nebo se mu minimálně delší dobu aktivně věnuje. Proto si myslíme, že zápasy UHF nabízí slušnou úroveň jak hráčům, tak i pěknou podívanou pro diváky.


Staň se pisálkem! Rádi bychom Vás touto cestou požádali, zda by někdo z Vás čtenářů a hlavně aktivních účastníků UHF ligy neměl trochu času a chuti podílet se na těchto stránkách. Vzhledem k tomu, že vše kolem UHF ligy děláme tak nějak "po práci", je aktualit opravdu málo. Nezapomeňte, že stačí jen málo! Každá aktualita, či report z některého z Vašich utkání je vítána. Pokud by někdo našel chuť se s námi do toho pustit, prosím ozvěte se na chose46@gmail.com a dál už se domluvíme. Předem díky.